B. Bengő Hajnalka

Készítsek Szülési tervet? Kell, igen vagy nem?

Készítsek Szülési tervet? Kell, igen vagy nem?

A minap egy remek webináron vettem részt, a tudatos szülésfelkészülés fontosságáról szólt. Nagyon tetszett!🥰
A végén jött egy kismamától a kérdés az előadó felé?
👉„Mi a véleményed a Szülési tervről?”

A válasz is nagyon tetszett, pont addig míg el nem hangzott, hogy „igazából úgysem veszik figyelembe, én sem adtam be”.
És elkezdtek jönni az ezt alátámasztó megjegyzések, amellyel természetesen én is találkozom, mikor a közös felkészülés alatt elkezdünk dolgozni a Szülési tervvel, a Szülési terven (szívesebben használom Szülési preferencia lista megfogalmazást, szemléletet).

Én úgy tekintek rá, mint egy folyamatra, melynek megvan a maga ideje, a felépítése.



Előtte természetesen végig beszéljük a felmerülő kérdéseket és a hozott kifogásokat is, – habár mivel egy folyamatban dolgozunk így nem is nagyon szoktak előkerülni – amelyek kb. ezek szoktak lenni:

„Honnan tudjam, hogy mi legyen benne?”
„Hol találok rá sablont?”
„Ha tájékozott vagyok az is elég, minek akkor ezzel foglalkozni?”
„Úgy is ott lesz velem a férjem…”

vagy:

„Tök ciki tud lenni, ha nem jót írok bele…”
„Úgy hallottam, hogy nem szeretik a kórházak, ha van… „
„Kinevetnek majd miatta… „
„Mi lesz, ha rossz szemmel néznek rám, mikor odaadom?”
„Pont az ellenkezőjét váltom ki vele, mint szeretnék.”
„A barátnőm látta, hogy Dr. X elhúzta a száját, mikor olvasta…”
„Meg sem nézték…”
„Figyelembe sem vették…”

😔Ezek mind szomorú mondatok és nehéz tapasztalatok.

Akkor most mi legyen? Érdemes foglalkozni vele vagy sem?
Az én véleményem és tapasztalatom az, hogy határozottan IGEN!

Mint írtam a Szülési preferencia lista megírása egy folyamat, akár több hét alatt áll össze.
Mindig az aktuális résztéma kerül bele.
🌸A folyamatban összeáll, hogy ÉN a SAJÁT szülésemnél mit tartok magamnak preferenciá(k)nak.

👉A preferencia valaminek az előnyben részesítését jelenti.
Ha valamit preferálálunk akkor döntési helyzetben, azt tartjuk kedvezőbbnek a többinél, és szívesebben döntünk amellett.
Ezzel nem zárjuk ki -ez nem egy kőbe vésett terv – a számunkra kedvezőtlenebb választási lehetőségeket sem, de tisztában vagyunk vele, hogy számunkra mi a fontos.

🌸Például:
A fő preferenciám, hogy természetes úton szeretném a kisbabám világra hozni, akkor abban kérem a támogatást, hogy „menjünk el minél tovább abban”, hogy ez így legyen, és érezzem, hogy ebben megkapok minden eszközt, támogatást, figyelmet, szakmai odafordulást. És egy-egy döntési helyzetben lehetőségek szerint e preferencia felé haladjunk.

Magyarul… „Maxoljuk ki a lehetőségeket 😊”, megértve és fogadva, hogy előfordulhat, ha hasi szülés (császármetszés) lesz a vége.

A Preferencia lista elkészítésével végig tudom gondolni, át tudom gondolni mire is vágyom, mit is szeretnék, mit tartok fontosnak. Ismerkedem, megismerem a magam érzéseit.
Megfogalmazom, leírom (jó esetben kézzel egy tiszta, fehér papírra – ennek is megvan a miértje 😊), hozzáteszek, elveszek, letisztázom.
Strukturálom a gondolataimat. Kommunikálok magammal.

Eredménye, hogy rálátásom lesz, mi VALÓJÁBAN a FONTOS a SZÁMOMRA. Ezért is nincs sablon.

🌸Ez bizony nagyon hangsúlyos folyamata a szülésfelkészülésnek, és ha csak ennyi marad a listából, hogy elkészült, már magamnak nagyon sokat adtam.

🥰Az én tapasztalatom az, hogy az intézményekben elolvassák a Szülési tervet.
És még az is, hogy a legtöbbször igyekeznek is figyelemben tartani.

Gondoljunk bele, mennyivel egyszerűbb elégedettséget biztosítani, ha tudjuk mire vágyik a másik.
És hát egy szolgáltatásról, egy szakmai szolgáltatásról beszélünk, ahol igen fontos visszacsatolás az elégedettség mértéke.

🌸Az érzelmeket tartalmazó, a szakmai személyzetet partnerként megszólító, a SAJÁT vágyaimat, szükségleteimet felvállaló és azt tisztán kommunikáló preferencia lista odaadása nem lehet „egy cikis, ellenkezőjét kiváltó helyzet”.

Amennyiben valaki hozzáállása, viselkedése, kommunikációja lekezelő, semmibe vevő, tudatosítanunk kell magunkban, hogy az róla szól, azaz övé. Nem engem minősít, hanem őt.

🌸Az érzések pedig, amelyeket kivált belőlem az meg igen, az enyém, és mégha ez nehéz is, ott van a pozitívum benne, hogy ezzel én tudok dolgozni.

Én arra biztatlak dolgozz a szülési preferenciáidon, sőt készíts Csecsemő gondozási tervet is, no és szülés utánra Öngondoskodási tervet is!

🌸🌸🌸

Szívesen olvasom a saját véleményed, tapasztalatod a Szülési tervről!
Írtál, nem írtál? Miért?


🌸🌸🌸🌸

Bizalommal és szeretettel várlak egyéni vagy páros – személyes vagy online – konzultációra!