Vélt vagy valós a biztonságérzeted – szülésfelkészülés

Mostanában elég sokszor megkapom a következő gondolatsorokat a klienseimtől szülésélmény feldolgozásuk során, most Dóriét hozom:
„- …. pedig én ott is voltam…, ezt is megnéztem…, ezt a könyvet is megvettem… – tökre azt hittem, hogy felkészült vagyok. És hogy nem.”
– Miért? – kérdeztem vissza.
– „Tudod, olyan mintha egy sablon szerint pipáltam volna egy listát.”
– Honnan jött ez a lista Dóri? – kérdem tovább.
– „Hát innen-onnan, más anyáktól, ismerősöktől, médiából, beléptem egy csomó várandós csoportba. Egésznap online voltam.
Valójában egy vélt biztonságot szereztem magamnak, azt akartam hinni, hogy mindent megtettem, pipáltam a listát: torna, szülőscsoportok, barátnők, kórházi felkészítő, net…., pedig most hogy visszagondolok, igazából nem is rólam szólt a felkészülés. Nem is arról, amire valójában szükségem lett volna.”
– Azért biztos vagyok benne, hogy volt csomó infó, ami segített, ami adott! – próbálok segíteni az önvádján.
– „Igen, hát persze, de tudod, olyan, akkor fontosnak hitt dolgokra készültem, amelyek jelentősége valójában nem sokat adott hozzám, a szülésemhez.”
– Például? – nézek rá érdeklődve.
„- Hát most gyorsan, az jut eszemben, hogy „mikor induljak a kórházba?” – tudod fontos kérdés, hogyne – de most jót mosolygok magamban, mert valójában hány nő maradt le a szüléséről? – no nem akarok vicceskedni! – keserű mosollyal az arcán folytatta – mert itt nekem a lényeg, az lett volna, hogy mi van, ha ekkor és mi van, ha akkor…”
– Vagy mit vigyek magammal? – ez is fontos, de ez csak szerintem egy információ, nem a felkészülés.
A szülésem közben jöttem rá, hogy ezt tényleg nekem kell megcsinálni.
Hogy a szülésem az enyém, a születés pedig az én kisbabámé.
Minden szülés más, minden szülés más élményt tart magában, hogy nekem van hatásom a szülésemre, hogy én válok anyává, én viszem haza a megszületett kisbabát.
Hogy nekem kell erre testestül-lelkestül felkészülnöm, hogy jól tudjuk megélni, és hogy az én életem változik meg.
Hogy nem háborúba megyek, hanem egy ünnepnapra készülök.
Érted?”
– Hogyne érteném Dóri!
A szülésed a Tiéd, a születés pedig a kisbabádért, mely rólatok kell szóljon!
Hogy a változásra kell készülni, és arra, hogy képes legyek minél rugalmasabban és megfelelőbben adaptálódni az új helyzethez.
Ez pedig nem más, mint evidencia alapú hiteles tájékozottság, önmagam megismerése, a kompetenciáim fejlesztése, egy új képesség megszerzése, mégpedig az anyaságé.
Aztán még sokáig vizsgáltuk a helyzetet, melyet megosztok Veletek is:
Valljuk be az intézményi, kórházi felkészítők jellemzően magáról az adott intézmény szülészeti osztályáról, az ott meglévő szokásrendről, írott vagy íratlan protokolljáról szólnak.
Az interneten elérhető, megvásárolható – interakció nélküli – felkészítők (videók, írások, előadások) egy, a nagyszám alapján összeállított szüléskörüli témákról, úgy általánosságban beszélnek.
A csoportos – nagyobb létszámú – felkészítők, amelyek nem köthetőek intézményhez és jellemzően egyoldalú információáramlás történik – szintén általánosságban – az adott foglalkozást tartó szakmai, népzőponti fókuszát hordozzák.
A különböző fórumokon összevadászott vagy kapott tanácsok az adott édesanyák saját megélései, traumái alapján születnek. És ez azt a veszélyt hordja magában, hogy a saját tapasztalatok alapján történik az általánosítás.
Természetesen fontos, hogy minél több színtérről és az adott helyszínről legyen reális információd, mondom reális! és tudnod kell, mi az, ami evidencia alapon tájékoztat, azaz információval szolgál és mi az, ami teljességgel Rád figyelve, a Te igényeidre ad válaszokat, figyelembe véve Téged, Veled halad az anyaságod útján.
A szülésfelkészülésed a saját ütemed szerint, a saját érzéseiddel, a saját hozott életeddel, a saját vágyaiddal, a saját elakadásaiddal, a saját félelmeiddel kell foglalkozzon.
A szülésfelkészülésed a saját fejlődésedért, a saját képességeid megerősítéséért, a saját motivációddal, a saját lelkeddel, a saját családoddal, ja és saját testeddel kell foglalkozzon.
A szülésfelkészülés nemcsak a szülésre, hanem a családdá válásra készülést is jelenti.
Nem a máséval, nem a többiekével!
—-
Tedd fel magadban a kérdést és őszintén keresd meg rá a válaszod:
Hogy kinek is és miről is szól az adott szülésfelkészítő?
Mennyivel visz közelebb önmagadhoz, a várható szülésélményedhez?
És talán a legfontosabb és legnehezebb kérdés: Vélt vagy valós biztonságérzetet ad a felkészültségedben?
—–
Nagyon boldog babavárást és egészséges, szép szülést kívánok Neked!![]()
